
30-01-2010, 12:59 AM
|
|
عضو مجتهد
|
|
تاريخ التسجيل: Jan 2010
المشاركات: 64
معدل تقييم المستوى: 17
|
|
اقتباس:
المشاركة الأصلية كتبت بواسطة white_flower1921
"""اذيب 2,5 جرام من كلوريد البوتاسيوم غير نقى فى الماء ثم اضيف اليه كمية من محلول نترات الفضة فترسب 4,305 جم من كلوريد الفضة
احسب النسبة المئوية لنترات الفضة وايونات الكلوريد فى العينة
ممكن حد يجاوبلى المسالة دى لوسمحتم
|
س جم AgNo3=
(170*4.305)/(143.5)=5.1جرام
النسبه المئويه=5.1/170%=3% ####
س جم KCl=
(74.5*4.305)/143.5=2.235 جرام
س ايون=((6.02*10^23)*2.235)/74.5=1.8*10^22 ####
يارب تكون الاجابه صحيحه
..............................
__________________
The road to success is not straight
|