بوابة الثانوية العامة المصرية

بوابة الثانوية العامة المصرية (https://www.thanwya.com/vb/index.php)
-   الامتحانات (https://www.thanwya.com/vb/forumdisplay.php?f=1025)
-   -   مسالة تحليلية فكرتها متوقعة (https://www.thanwya.com/vb/showthread.php?t=45569)

mofakhry 15-05-2008 11:56 AM

مسالة تحليلية فكرتها متوقعة
 
حمض هيدروكلوريك 40 % من كتلته كلوريد الهيدروجين وكثافته 1.2 جم / مل . ما كتلة الصودا الكاوية اللازمة لتتفاعل تماما مع 146 مل من الحمض وما كتلة الملح الناتج

AbanoubAziz 17-05-2008 06:51 PM

شوف كده يا استاذ الطريقة ديه صح
كثافة المحض = الكتلة ÷ الحجم
1.2 = س ÷ .0.146
س = كتلة حمض الهيدوكاوريك = 1.2 * 0.146 = 0.1752 جــــم

عدد مولات الحمض فى 0.1752 = 0.1752 ÷ 36.5 = 0.0048 مــول

تركيز حمض الهيروكلوريك = عدد المولات ÷ الحجم = 0.0048 ÷ 0.146 = 0.0328 مول / لتر

HCl + NaOH ==== NaCl + H2O

(حجم الحمض * تركيزه )÷ عدد المولات = (حجم القاعدة * تركيزها )÷ عدد المولات
(0.146 * 0.0328 ) ÷ 1 = (حجم القاعدة * تركيزها )÷ 1

إذن
حجم القاعدة * تركيزها = عدد مولات القاعدة = 0.146 * 0.0328 = 0.0047888 مول
كتلة الصودا الكاوية = عدد المولات * كتلة المول = 0.0047888 * (23 + 16 +1 ) =0.0047888 * 40
= 0.191552 جــم

HCl + NaOH ==== NaCl + H2O
-------- 58.5 ========== 36.5
---------- س ========== 0.1752
س = كتلة الملح الناتج = (58.5 * 0.1752 ) / 36.5 = 0.2808 جرام

============================================

بس كده
ياريت استاذ يقولى حلى صح ولا لا ؟
وبعدين فى جزء فى المسألة انا مش فاهمه
((حمض هيدروكلوريك 40 % من كتلته كلوريد الهيدروجين))
وبعدين انا مستفتش بالمعلومة ديه فى المسألة خالص
حد يفهمنى الكلام ده يعنى ايه و هستفاد من المعلومة ديه فى ايه

y o m n a 17-05-2008 07:15 PM

انا اعتقد ان الاجابة دى صحيحة وفى انتظار رد أحد المدرسين

فيروز2007 17-05-2008 11:42 PM

كتلة الحمض=141.66*40/100=58.4
عددمولأت المض =58,4/36,5=1,6
عددمولأتالحمض =عددمولأت القاعدة=1.6
كتلة القاعدة=1,6*40=64جم
كتلة الملح=58,5*64/40=93,6جم

سعيد نجم 18-05-2008 05:17 PM

حمض هيدروكلوريك 40 % من كتلته كلوريد الهيدروجين وكثافته 1.2 جم / مل . ما كتلة الصودا الكاوية اللازمة لتتفاعل تماما مع 146 مل من الحمض وما كتلة الملح الناتج


الاجابة


الكثافة = الكتلة ÷ الحجم


1.2 = كتلة ( محلول الحمض ) ÷ 146


كتلة ( محلول الحمض ) = 1.2 × 146 = 175.2 جم


كتلة HCl فى محلول الحمض = 175.2 × 40 ÷ 100 = 70.08 جم


NaOH + HCl ------------à NaCl + H2O


كل 40 جم من NaOH تتفاعل مع 36.5 جم من HCl


كل س جم من NaOH تتفاعل مع 70.08 جم من HCl


كتلة الصودا الكاوية = 40 × 70.08 ÷ 36.5 =76.8 جم


كل 40 جم من NaOH تنتج منها 58.5 جم NaCl


كل 76.8 جم من NaOH تنتج منها ص جم NaCl


كتلة كلوريد الصوديوم = 76.8 × 58.5 ÷ 40 = 112.32 جم

AbanoubAziz 18-05-2008 06:40 PM

ياريت استاذ يقول لنا انى اجابة صح؟

mofakhry 18-05-2008 08:51 PM

أإجابة أخي الفاضل سعيد نجم صحيحة وجزاه الله خيرا وبارك الله فيه وأرجو ألا يظن أحد انها للتحدي فلقد وجدتها في منهج السودان على النت وأعجبتني

koki_2010 19-05-2008 12:21 PM

الحل

1.2=ك/146
كتله الحمض =175.2جرام
كتله الحمض الخالص =175.2x40/100=70 جرام
نكتب المعادله نجد منها كل 35.5 جرام حمض خالص يلزمها 40 جرام هيدروكسيد صوديوم
اذا كل 70 جرام حامض خالص يلزمها س جرام هيدروكيسد صوديوم ومنها س =80 جرام
كتله الملح الناتج =70x58.5/35.5=115.3جرام

AbanoubAziz 19-05-2008 09:40 PM

اقتباس:

هيدروكلوريك 40 % من كتلته كلوريد الهيدروجين وكثافته 1.2 جم / مل . ما كتلة الصودا الكاوية اللازمة لتتفاعل تماما مع 146 مل من الحمض وما كتلة الملح الناتج



الاجابة



الكثافة = الكتلة ÷ الحجم


1.2 = كتلة ( محلول الحمض ) ÷ 146


كتلة ( محلول الحمض ) = 1.2 × 146 = 175.2 جم


كتلة HCl فى محلول الحمض = 175.2 × 40 ÷ 100 = 70.08 جم


NaOH + HCl ------------à NaCl + H2O


كل 40 جم من NaOH تتفاعل مع 36.5 جم من HCl


كل س جم من NaOH تتفاعل مع 70.08 جم من HCl


كتلة الصودا الكاوية = 40 × 70.08 ÷ 36.5 =76.8 جم


كل 40 جم من NaOH تنتج منها 58.5 جم NaCl


كل 76.8 جم من NaOH تنتج منها ص جم NaCl


كتلة كلوريد الصوديوم = 76.8 × 58.5 ÷ 40 = 112.32 جم

g, سمحت مش فاهم الحل ده
او بمعنى اصح انا فاهمه بس انا مش فاهم
يعنى ايه 40 % من كتلته كلوريد هيدروجين وبعدين الى بتفاعل حمض الهيدروكلوريك مش كلوريد الهيدروجين

عاوز حد يفهمنى الجزئية ديه

AbanoubAziz 19-05-2008 10:40 PM

بمعنى اصح انا الى عاوز افهمه
هل المحلول هو الى بتفاعل ولا كلوريد الهيدروجين ؟

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

أ / إيهاب 20-05-2008 10:57 PM

40 % من كتلته كلوريد هيدروجين " يعنى كل 100 جم من المحلول 40 جم من كلوريد الهيدروجين "
هل المحلول هو الى بتفاعل ولا كلوريد الهيدروجين ؟
كلوريد الهيدروجين و حمض الهيدروكلوريك نفس الصيغة الأختلاف فى الحالة يعنى ببساطة أذابه كلوريد الهيدروجينه فى الماء تعطى حمض الهيدروكلوريك

سما نت 21-05-2008 01:22 AM

مشكووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو وووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو وووووووووووور

اسلام 20008 21-05-2008 07:38 AM

ممكن تكون صح

AbanoubAziz 21-05-2008 08:46 AM

طيب لما حمض الهيدروكلوريك هو الى بيتفاعل ايه لزمة بقى نجيب كتلة كلوريد الهيدروجين ؟؟؟؟

ابراهيم احمد ابو النجا 21-05-2008 06:29 PM

اجابة الاخ سعيد نجم نموذجيه . الله ينور عليك يا سعيد


جميع الأوقات بتوقيت GMT +2. الساعة الآن 10:27 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.